A może warto skutecznie rozdzielić sferę władztwa i własności
Brak planu sukcesji u polskiego przedsiębiorcy wynika z braku doświadczenia i wiedzy o możliwych rozwiązaniach. Z uwagi na długi czas obowiązywania zasad gospodarki socjalistycznej oraz krótki okres gospodarki wolnorynkowej, są oni pionierami w dziedzinie tak złożonych transferów gospodarczych jak sukcesja firmy. Przedsiębiorcy są pełni obaw o przyszłość, jednocześnie oni, jak i ich bliscy nie czują się komfortowo rozpoczynając rozmowę na temat przyszłości. Nie chcą też ujawniać takich rozterek zewnętrznemu doradcy.
Kongō Gumi to japońska, rodzinna firma budowlana powstała w 578 roku n.e. i funkcjonująca do 2005 roku. Można z przymrużeniem oka pokusić się o tezę, że sekretem imponującego stażu jej działalności był raczkujący wówczas system prawno-podatkowy, z którym borykają się współcześni przedsiębiorcy.
Sukcesja firmy jest rozwiązaniem a nie problemem. Problemem natomiast, z dużą dozą prawdopodobieństwa skończy się unikanie tego tematu i odkładanie go na bliżej nieokreśloną przyszłość.
Jakie powody
Sukcesja jest procesem posiadającym oprócz wymiaru finansowego i prawno-organizacyjnego, ogromny aspekt psychologiczno-społeczny, związany ze zmianą dotychczasowej roli społecznej i całym konglomeratem towarzyszących temu emocji, osób, i oczekiwań, którego w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć.
Sukcesja może mieć różne formy i może wynikać zarówno z chęci udania się na emeryturę biznesową, konieczności sprzedaży przedsiębiorstwa, czy chęci przekazania działalności wskazanej osobie. W przypadku biznesów rodzinnych nagminne są sytuacje, że przedsiębiorca, pragnąc już zmniejszać swoją aktywność zawodową, często nie decyduje się na ten krok. Nie wydaje mu się możliwe pogodzenie operacyjnego przekazania biznesu i jednoczesne zachowanie stałego zysku i kontroli nad przedsiębiorstwem, bądź sprawiedliwe zabezpieczenie interesów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta